הקרן לקידום מקצועי הסתדרות המורים הקרן לקידום מקצועי שיעורים בתנך
 
אודות   מונחון   מדריך למשתמש
 
 
 
ממלכתי
 
 
 
ממלכתי-דתי
 
 
 
 
מלכים ב
 
 
פסוקים כב-כה

הסיפור בפסוקים אלה גם הוא סיפור נסי, אלא שהרקע שלו אישי. כשאלישע עשה את דרכו מיריחו לבית אל, הלכו אחריו נערים קטנים שלעגו לו: "וַיַּעַל מִשָּׁם בֵּית-אֵל וְהוּא עֹלֶה בַדֶּרֶךְ וּנְעָרִים קְטַנִּים יָצְאוּ מִן הָעִיר וַיִּתְקַלְּסוּ בוֹ וַיֹּאמְרוּ לוֹ: "עֲלֵה קֵרֵחַ עֲלֵה קֵרֵחַ" (פסוק כג).

התגובה של אלישע הייתה קשה. הוא התבונן בהם, והמבט עצמו היה חלק ממעשה הפלא, ולאחר מכן קלל אותם בשם ה': "וַיִּפֶן אַחֲרָיו וַיִּרְאֵם וַיְקַלְלֵם בְּשֵׁם יְהוָה" (פסוק כד). כתוצאה מהפעולה המאגית הופיעו שני דובים והרגו ארבעים ושנים מהילדים: "וַתֵּצֶאנָה שְׁתַּיִם דֻּבִּים מִן הַיַּעַר וַתְּבַקַּעְנָה מֵהֶם אַרְבָּעִים וּשְׁנֵי יְלָדִים" (פסוק כד).

בארץ ישראל של ימי התנ"ך, היו חיות טרף כמו אריות, נמרים ודובים, שנכחדו עם השנים.

הנערים לעגו לאלישע על הופעתו: "עֲלֵה קֵרֵחַ עֲלֵה קֵרֵחַ" (פסוק כג). וזאת בשעה שהיה שרוי בעיצומה של העלייה מיריחו שבבקעה לבית אל שבהר, הצעירים היו רבים: ארבעים ושנים והדברים הקשים שהטיחו בנביא מלמדים שזלזלו בו ולא הכירו ביכולותיו להיות מחליפו של אליהו.
חרף התנהגותם הקשה של הנערים קשה לקבל את העונש הקשה שהביא עליהם אלישע. יכול להיות שהסיפור משקף יחס מזלזל של קבוצות בעם ב"בני הנביאים", והמסר של האירוע ללמד שאין לפגוע באיש האלהים, ומי שיפגע בו ישלם מחיר כבד, אפילו הוא ילד.
בשני הסיפורים חולל אלישע ניסים, אולם בעוד שבסיפור המים של יריחו הגיש אלישע עזרה לציבור שהיה שרוי במצוקה והציל אותם. בסיפור של הנערים המקללים אלישע נהג באכזריות כלפי נערים שפגעו בו.

הפרק מסיים בהליכתו של אלישע מיריחו להר הכרמל ומשם לשומרון: "וַיֵּלֶךְ מִשָּׁם אֶל הַר הַכַּרְמֶל וּמִשָּׁם שָׁב שֹׁמְרוֹן" (פסוק כה).
אורח החיים של אלישע, שהיה עובר ממקום למקום.