הקרן לקידום מקצועי הסתדרות המורים הקרן לקידום מקצועי שיעורים בתנך
 
אודות   מונחון   מדריך למשתמש
 
 
 
ממלכתי
 
 
 
ממלכתי-דתי
 
 
 
 
מלכים א
 
 

הפרק פותח בנישואי שלמה לבת פרעה, ובבנייה המסיבית בירושלים: המקדש, בית המלך וחומת ירושלים. המחבר מסביר שבגלל שבית המקדש, עדיין לא נבנה, העם וגם שלמה הקריבו את הקורבנות בבמות, שהיו מקומות פולחן פזורים ברחבי הממלכה.  הכתוב מתאר את הכבוד שהעניק שלמה לה' בהקריבו לו אלף עולות. העולה, כידוע נשרפת כולה, ואף אדם לא רשאי לאכול ממנה: "אֶלֶף עֹלוֹת יַעֲלֶה שְׁלֹמֹה עַל הַמִּזְבֵּחַ הַהוּא" (פסוק ד). מהתיאור הזה משתקף עושרו של שלמה.

בהמשך מתוארת התגלות ה' לשלמה בחלום בעת שהעלה קורבנות בבמה הגדולה בגבעון. באותו מעמד הציע לו ה' לבקש משאלה שה' יגשים עבורו. שלמה הודה לה' על שהמליך אותו תחת אביו, ובקשתו הייתה שה' יתן לו: "לֵב שֹׁמֵעַ לִשְׁפֹּט אֶת עַמְּךָ לְהָבִין בֵּין טוֹב לְרָע". תשובת שלמה מצאה חן בעיני ה', ובתמורה הוא הבטיח להיענות לבקשתו של שלמה וגם להעניק לו עושר ואריכות ימים.

בחלק האחרון של הפרק מתגלה חכמתו הגדולה של שלמה, כשבאו אליו שתי נשים זונות שכל אחת מהן ילדה ילד, אבל אחד מהם מת. כל אישה טוענת שהבן החי הוא שלה. פסק הדין של שלמה, היה מפתיע, כי הוא ציווה לחתוך את הילד לשניים, וכך נתגלתה האם האמיתית שריחמה על בנה, והסכימה לוותר עליו, ובלבד שלא יחתכוהו.

נושאים למיקוד

א. צמיחת מלכותו של שלמה ותופעת הבמות (פסוקים א-ג).
ב. חלום שלמה בגבעון (פסוקים ד-טו).
ג. משפט שלמה (פסוקים טז-כח).